DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
                                                                    
Výběr , výchova  a  vedení psa
                                                             
Než-li si pořídíte štěňátko,tak byste měli přemýšlet jaké rasy.
  
 
Měli by jste si uvědomit,že šlechtění psů je účelné,proto nevybírejte jen podle vzhledu,ale zjistěte si k jaké činnosti bylo dané plemeno vedeno.Nějaká plemena byla šlechtěna pro přímé vedení člověkem a některá pro samostatnostnost.Ti co byli šlechtěni pro samostatnost,jsou více průbojní a hůře uznávají autoritu.
   
 
Při přímém výběru je dobré sledovat,jak vysoce je štěně kontaktní,jestli není moc dominantní nebo naopak nedůvěřivé.Pro začátečníky není vhodný ani jeden z těchto typů.Dominantní si neustále dokazují své prvenství,umí zatopit již velmi brzy a ti nedůvěřiví,odstrčení si pomaleji zvykají na vše neznámé - zvuky,vzruchy atd.  
 
 
  Pečlivě vybírejte,též sledujte,zda jsou chovné podmínky matky se štěňaty odpovídající.Po odběru štěňat by měli být minimálně 3x odčervena a 1x očkována.
 
       Výchova je základ všeho !
         
Má-li díky nám pes pocit ,že je pánem domu,že jediný on může v domácím prostředí rozhodovat,tak už s ním vůbec nic nenaděláte ani venku,jakmile ho něco zaujme.Vybíhá-li nám ke dveřím a štěká po zaznění zvonku,kdy očekává narušení teritoria nebo reaguje i na cizí zvuky,které vnímá z venčí,snaží si přisvojovat naše věci,snaží se s námi sdílet pohovku,snaží si říkat o potravu,když jíme atd.,tak tímto způsobem chování je víc,jak na naší úrovni v hierarchii,a proto více reaguje na vše ostatní i při venčení jak na vodítku,tak o to více na volno.Proto je zapotřebí štěňátko vychovávat už od té doby,co si ho pořídíme a nastavit mu pravidla,která budou neměnná a tato pravidla musí dodržovat celá rodina.Docílíte tím toho,že bude klidné,vyrovnané a ať už půjde o cokoliv,tak ví,že o všem  rozhodujete vy,že vy jste ten pravý vůdce,který správně smečku povede,a proto to nemusí za vás dělat Váš pes.    
   
Výcvik psa je na místě,když je pes správně vychován.Výcvik stavíme na výchově a děláme další krok k tomu,že zvyšujeme náročnost vedení psa od cviků jednodušších po náročnější,a tím si prakticky vytváříme autoritu a upevňujeme kladný vztah mezi námi.Jsou-li správně vytvořeny reflexy na dané povely přicházíme k rušivosti při vedení psa.Výcvik v rušivosti vytváříme při výcviku skupinovém.Pes se učí jak se chovat k ostatním psům tzn. být správně socializovaný a učí se vnímat pána,ať už provádíme chůzi u nohy,kdy psi chodí naproti sobě s vodítkem prověšeným či bez,ať už jsou psi odloženi a kolem procházejí další psi a nevšímá si jeden druhého nebo spolu běhají psi malí,velcí,mladí,staří,psi či feny neskáčí po sobě a při prvním přivolaní v nejsilnějším nadráždění pes přibíhá k pánovi a v neposlední řadě výcvik v kontaktu s hárajícími fenami nejen na vodítku,ale i na volno s přivoláním.Správným vedením na cvičišti je pes velmi dobře ovladatelný i na procházkách nebo ve městě a není problém v jakékoli situaci.
 
 
Uvědomte si !
Máte-li jakýkoliv problém se svým psem,tak nejdříve hledejte chyby u sebe.Pes neumí číst Vaše myšlenky,neumí uvažovat jako my a nezná význam slov.Chcete-li ho něco naučit,tak mu to přesně ukažte a důsledně ho veďte.Netrestejte ho za to,že něco provedl,když jste mu před tím neukázali,aby to nedělal !!! 
 
 
 Výživa
 
   
Na našem trhu  najdete velké množství krmiv různé kvality.Jak si vybrat a jaká  jsou kritéria?
 
 
        Všichni se snažíme krmit to nejlepší dle svého uvážení,ale vlastně nevíme,co vše má takové kvalitní krmivo obsahovat.Před koupí si prostudujte deklarované znaky tzn: bílkoviny,tuky,vápnik,fosfor,vitamíny,vláknina,výživa na klouby atd.
Značky vyšší kvality mají krmivo rozdělené do více kategorií ,tudíž se liší množstvím i poměrem živin.Řadí se dle věku psa,velikosti,aktivity.Napřiklad:krmivo pro štěňata malých,středních,velkých plemen,štěněcí pro alergiky,krmivo pro dospělé psy s běžnou zátěží,dospělí psi v zátěži,dospělí psi s nadváhou,dospělí psi malých a velkých plemen,psi dospěli alergici,březí a kojící feny,psi senioři.
 
     Tyto kategorie se liší například množstvím bílkovin pro spravný růst svalů,množstvím tuku jako zdroj energie,minerální látky vápnik a fosfor,které jsou stavební jednotkou kosti a zubů.Tyto látky musí být též ve spravném poměru např:Ca 1,0 : P 0,8 -štěňata velkých plemen,Ca 1,4 : P 1,2 -štěňata malých plemen.Kostra malých plemen je dříve utvořena než kostra velkých plemen.To samé obsah tuku u malých plemen 20% na 100g, velká plemena 15% na 100g.Malá plemena vydají na určitou vzdálenost více energie než velká plemena atd.Omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny a minerály podporují pevnou a elastickou kůži a hustou srst, které tak chrání organismus před vlivy vnějšího prostředí. Dále by mělo kvalitní krmivo obsahovat všechny důležité vitamíny a výživu na klouby ( glukosamin a chondroitin sulfát ).
 
       Na obalu je znázorněna orientační tabulka krmení a množství udáno dle váhy a věku.V potaz musíme brát i to,že  je u psů rozlišný metabolismus a schopnost ukládání tuků,proto je denní dávka u některých psů nižší nebo vyšší.
 
    
 
      Nekrmte psa kostmi - není to prežvýkavec tzn. polyká kosti po kusech.Tvrdší kosti nestráví.Při nejmenším bude mít zácpu a v horším případě poranění trávicího traktu.
 
     Nekrmte psa od stolu - nevyvážená strava a zdraví škodlivé látky jako   soli,přemíra tuku,koření atd. mají negativní vliv na funkci srdce,ledvin a jater.
                                                         
Krmíte-li psa vším,tak se nedivte,že má v brzku zdravotní komplikace.Takovým názorem jakým se lidé často ohánějí jako "tak mu alespoň něco dopřeju",znamená zkrátit psu život až o 4 roky.Plnohodnotný život psa není o tom,že zbaští to samé co my.Plnohodnotný život psa je,když mu dopřeju  každý den dlouhou procházku,kde se vyřádí a vyběhá,pak spokojeně přijde domů se svou smečkou(rodinou) a zbaští kvalitní stravu,která mu zaručuje zdravý a dlouhý život.
      
 
Nedohánějte kvalitu kvantitou!!!
 
  •   Máte problémy s tím, že váš pejsek přestal baštit nebo jí málo?
  •  Je vybíravý? 
  •   Má častou stolici?
  •  Trpí průjmy? 
  •   Pozře venku cokoli najde?(výkaly,mršiny atd.)
  •   Je hubený nebo obézní?  
 
 
Neváhejte nás s Vašimi problémy kontaktovat. Těšíme se na Vaši návštěvu..........